Dolar: 2,162
Euro: 2,84
Sterlin: 3,5970
İsv. Frank: 2,3582
Altın: 89,6089
İMKB: 80312,9
İŞ DÜNYASI
ŞİRKETLER VE YÖNETİCİLER
Gözyaşı Şişelerinde Geçmişin İzini Sürüyor
Binlerce yıl önce ölülerin arkasından akıtılan gözyaşları, zar gibi ince küçük şişelere konulur, ardından mezara gömülürdü. Binlerce yıl pek çok şeyi değiştirirken, o şişeler zamana direnmeyi başar...

Binlerce yıl önce ölülerin arkasından akıtılan gözyaşları, zar gibi ince küçük şişelere konulur, ardından mezara gömülürdü. Binlerce yıl pek çok şeyi değiştirirken, o şişeler zamana direnmeyi başardı. Kazılarda ortaya çıkan bu şişelerin en büyük alıcısı ise Kayalar Kimya Genel Müdürü Ersin Kayalar. 13 yıldır tarihi gözyaşı şişeleri toplayan Kayalar’ın, bugün 55 parçalık bir koleksiyonu var. Hedefi ise kendisi için çok anlamlı olan bu koleksiyonu önce kitaplaştırıp ardından bir müzede sergilemek. Kayalar, “Bu benim içimde bir uhde… Koleksiyonumu benim adıma sergilemeleri için bir müzeye bırakmak istiyorum” diyor.

 

hedKayalar Kimya Genel Müdürü Ersin Kayalar, 13 yıldır gözyaşı şişesi topluyor. Eskiyi ve yaşanmışı koruma duygusu, eşsiz bir şeylere sahip olma tutkusuyla birleşince kendisini gözyaşı şişelerinin peşinde bulan Kayalar’ın, bugün 55 parçadan oluşan zengin bir koleksiyonu var. Bu koleksiyonun her bir parçasına bakmak, objelerin beraberinde nasıl bir yaşanmışlık taşıdığını düşünmek onun için büyük bir keyif.

Koleksiyoner belgesi olan ve koleksiyonunu da Tokat Erbaa’daki evinde muhafaza eden Kayalar’ın en büyük hayali, bir gün bu koleksiyonu kitaplaştırmak. Ayrıca her bir obje hakkında daha detaylı bilgiye ulaştıktan sonra da koleksiyonunu müzede sergilemek istiyor. Şu an sahip olduğu objelerin nereden geldiğini ve nasıl kullanıldığını net bulamamanın kendisine üzüntü verdiğini belirten Kayalar, “Her bir parçanın tarihini anlatmam lazım. Bunun için hakikaten birçok üniversite ve müzeyle çalışmalıyım. Bu benim içimde bir uhde… Koleksiyonumu benim adıma sergilemeleri için bir müzeye bırakmak istiyorum” diyor.

Kayalar, tam bir geçmiş tutkunu. Gözyaşı şişelerinin yanında geçmişi olan birçok obje onun için anlamlı. Son olarak eski gaz lambalarını toplamaya başlamış. Yakın gelecekte de hedefinde arabalar var. Kayalar, “Arabaları çok seviyorum. Daha sonraki adımlarda eski Mercedes ve Ferrarileri, 1950 ve 1960’lı yılların arabalarını toplamayı planlıyorum” diye konuşuyor.

Kayalar Kimya Genel Müdürü Ersin Kayalar, gözyaşı koleksiyonunu ve geçmişe duyduğu ilginin hobileri üzerindeki etkisini anlattı.

*Gözyaşı şişelerine ilginiz nasıl başladı?
1987’de eğitim için Cambridge’e gittim. Oradayken her tarafta çok fazla antika olduğunu gördüm. Yaşanmış şeyleri koruyup canlı tutmaları hoşuma gitti. O dönem bende de eskiye ilgi başladı. 1992’de Türkiye’ye dönünce yoğun bir iş yaşamına girdim. Çok seyahat ediyordum. Anadolu’da gittiğim her yerde, her fırsatta antika dükkanlarına uğrar oldum. 1996’da babam, memleketi Tokat Erbaa’da fabrika kurma kararı aldı. O fabrikanın kuruluş aşamasında bir sürü insanla tanıştım. Tarihe merakım olduğu için bana sürekli bölgeyi ve tarihini anlatıyorlardı. Antika toplayanlarla tanıştım, derken ben de farklı obje toplamaya başladım. Zaten gelecekte çocuğuma bırakabileceğim bir şeyler toplama isteği bende vardı. Bir gün birisi bir gözyaşı şişesi getirdi. Zar gibi ince camdan yapılmış bir şişeydi. Çok hoşuma gitti, bir de tarihini anlatınca etkilendim. O gün bugündür topluyorum.

* Peki gözyaşı şişelerinin hikayesi nedir?
3-4 bin yıl önce insanlar, kavimler halinde yaşarken birisi öldüğünde, o kişinin yaşadığı bütün kavmin gözyaşları gözyaşı şişesine konur, o şişe de ölenle birlikte gömülürmüş. Bir yanı kötü, çünkü bu şişeler mezarlıktan çıkıyor. Öbür taraftan o insanların bütün hayatı o şişelerde. İlk başta değişik boyutta birçok şişe topladım. İngiltere’ye ya da Fransa’ya gittiğim zaman müzelerde durum nedir diye bakındım. Bendeki parçaların hayli enteresan olduğunu fark ettim. Eşsiz objeler toplamak, başkasında olmayan şeylere sahip olmak bana keyif verdi. Hatta bir ara elimdeki parçalar çok fazlaydı. Tokat Müzesi’ne, “Bunları benim adıma siz sergileyin, en azından insanlar görsün” dedim. Bana, “Bizim elimizde de çok var, yerimiz yok sergileyemiyoruz” dediler. 

*Zar gibi ince şişeler nasıl olmuş da binlerce yıl sağlam kalmayı başarmış?
Orası çok enteresan. Demek ki mezar iyi korunmuş ve onun içinden çıkarmışlar. Tokat ve çevresi tarihi açıdan çok zengin. Bölgede, sadece gözyaşı şişesi değil birçok farklı obje bulabilirsiniz. Bölgede çok sayıda mezar kazıcı olduğu için gün yüzüne de çıkarılıyor.

*Hala toplamaya devam ediyor musunuz?
Son 2 yıldır pek el atmıyorum. Tokat’ta benim bu objeleri topladığımı iyi biliyorlar. Bir de şu var: Kazıcılar, bu tür tarihi değeri olan objeleri herhangi birine veremez ya da kendileri tutamazlar. Mutlaka verecekleri kişilerin müzeye kayıtlı olması ve koleksiyoner belgesi alması gerekiyor. Yoksa hapis cezası var. Bu belgeye sahip kişilere getirilen tek şart, o objeleri yurtdışına çıkarmamaları. Ben de 1993 yılından itibaren müzeye kayıtlıyım.

*Koleksiyonunuz kaç parçadan oluşuyor?
Şu anda 55 parça var. Benim bu konudaki sıkıntım, bu objeler hakkında net ve detaylı bilgiye sahip olmayışım. Üniversiteleri de araştırdım ancak bir bilgiye ulaşamadım. Tarihi araştırılmış bir konu değil.

*Koleksiyonunuzu nerde tutuyorsunuz?
Tokat Erbaa’daki evimizde. Burada hiçbir parça yok, çünkü adresinizden dışarı çıkartamıyorsunuz. Müzeden her an kontrole gelip sayım yapıyorlar. Dolayısıyla kaydınız nerdeyse orda tutmak zorundasınız. Eksik çıktığı zaman cezası var. Kırıldığında da götürüp kayıttan düşmeniz lazım. Satış anlamında da önce müzeye teklif etmeniz gerekiyor. Müze almıyorsa koleksiyonere satmalısınız.

*Bildiğiniz, duyduğunuz başka gözyaşı şişesi koleksiyoneri var mı?
İngiltere’de bir tane var. Birkaç defa onunla yazıştım. O, bu konuda bir kitap da bastırmış. Ancak o da şişelerle ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığını söyledi. Kitabında topladığı şişelerin özelliklerini yazmış, ama hangi yıla ve kavme ait olduğunu birebir yazamıyor. Dediğim gibi tarihine dönemiyorsunuz.

*Bu objeleri toparlarken yaşadığınız ilginç deneyimler de oldu mu?
Çok güzel 4 obje almıştım. Sahte olup olmadıklarını anlamak için Tokat Müzesi’ne götürdüm. Yüzde 100 emin olmamakla birlikte sahte olabileceğini söylediler. Benim için büyük bir hayal kırıklığıydı. Onlara iyi paralar vermiştim, iade etmek durumunda kaldım. Belki de orijinaldiler, ancak en ufak bir soru işareti olunca elinizde tutmanın anlamı yok.

*Çevrenizdekiler sizin bu ilginizi nasıl karşılıyor?
Etraftakiler belki bunun sadece bir heves olduğunu düşünüyor. Altı üstü bir cam parçası diyebiliyorlar. Ama o cam parçasının değeri benim için büyük. O objelere baktığımda yaşanmışlığı görmeye çalışıyorum, o insanlar nasıl yaşadı, bunları oraya koyanlar nasıl insanlardı, ne giyiyorlardı, ne yiyip içiyorlardı bunları merak ediyorum.

“Gaz Lambası Topluyorum”

* Koleksiyonda gidebileceğiniz son nokta var mı?
Bence yok, çünkü bu işi ne kadar çok araştırırsanız o kadar farklı yerlere gidersiniz. Bu, sadece Türkiye’de değil dünyanın her tarafında bulunan bir şey. Bu işe kendinizi verirseniz işin ucu bambaşka noktaya gider. Bence bir yerde durmak lazım. Benim koleksiyonum 55 parça. Türkiye’de bu kadar çok parçaya sahip başka bir kişi duymadım. Bundan sonra da daha eşsiz parçalar bulmak isterim. Ancak bunun için de ciddi zaman ayırmak lazım. Başka objeleri de biriktiriyorum. Şimdi gaz lambası koleksiyonuna başladım. Bir ara seramik topluyordum, çok kaba geldiği için ilgim sürmedi. Arabaları çok seviyorum. Daha sonraki adımlarda eski Mercedes ve Ferrarileri, 1950 ve 1960’lı yılların arabalarını toplamayı planlıyorum.

*Gaz lambasını toplamaya nasıl karar verdiniz?
Yine bir seyahatteydim. Bir antikacıya gözyaşı şişesi sormak için girdim, o sırada bir gaz lambası gözüme çarptı. Üzerinde çok güzel Osmanlı tarzında motifler vardı. Hoşuma gitti aldım. Sonra onun gibi başka lambalar var mı diye merakla aramaya başladım. Şu ana kadar 15 gaz lambası topladım. İçlerinde İtalya ve Fransa’dan aldıklarım da bulunuyor. Her ne kadar çok sayıda gaz lambası olsa da değişik olanı bulmak çok zor. 

“Koleksiyonumu Bir Müzeye Bırakmak İstiyorum”

Kitap Yazabilirim
Gözyaşı şişeleriyle ilgili bir kitap yazmayı düşünüyorum, ama konuyla ilgili bilgiye ihtiyaç var. Şu an yaptığım işin nerden, nasıl olduğunu net bulamamak bana üzüntü veriyor. Her bir parçanın tarihini anlatmam lazım. Bunun için hakikaten birçok üniversite ve müzeyle çalışmalıyım. Bu benim içimde bir uhde… Ardından da koleksiyonumu benim adıma sergilemeleri için bir müzeye bırakmak istiyorum.

Beni Dinlendiriyor
Eğer o ortamlarda, aynı ilgiyi paylaştığınız kişiler varsa daha sıcak bir iletişim kurulmasını sağlıyor. Bütün gün iş konuştuktan sonra koleksiyon hakkında konuşmak, başkalarının fikirlerini almak güzel. Ayrıca koleksiyonla ilgilenmek beni dinlendiriyor.

Bir Şişenin Değeri 3 Bin TL
Parasal değeri tabii ki var, ama bence manevi değerinin yanında parasal değer hiçbir şey gibi geliyor. 1.000 TL’ye de bir resim alırsınız, 20-30 milyon dolara da... Bunda öyle büyük aralıklar yok. Bugün en iyi gözyaşı şişesini, 2-3 bin TL arasında alırsınız. Ancak şişeler bu hızla yok olmaya doğru giderse gelecekte çok daha farklı değerler edebilir.

Nilüfer Gözütok
ngozutok@capital.com.tr

Fotoğraf: Hüseyin ÖngenHaber : Capital Online / 01 Kasım 2009 Pazar
YORUMLAR (2)
Misafir
Bende seviyorum tarihi şişeleri
10 Mart 2013 Pazar

+2
Misafir
Mor göz yaşı şişe kaç tl ediyor
02 Nisan 2014 Çarşamba

0

Yorum ekleyebilirsiniz!
Kayıtlı isminizin görüntülenmesini istiyorsanız, yorumunuzu yazmadan önce üye girişi yapınız.

M.Rauf Ateş

Şirket Doktoru

Özlem Aydın Ayvacı

Zirve Yolu

David Bork

Family Business

Richard Branson

Yılmaz Çakır

Mikrotek

Jeffrey J. Fox

Strateji

Mehmet Gerz

Piyasalar

Nilüfer Gözütok

İnsanlar

Fatoş Karahasan

Pazarlama

Akın Öngör

Liderlik

Hande Yavuz

Media Pulse

Kulis

Bu Blog'a ait yazı bulunmamaktadır.

Para & Borsa

Bu Blog'a ait yazı bulunmamaktadır.

Emlak

Bu Blog'a ait yazı bulunmamaktadır.

İş Dünyası

Bu Blog'a ait yazı bulunmamaktadır.
Hükümetin 2023 hedefleri sizce gerçekçi mi?
İş kitapları özetleri +TÜMÜ

Hoop!

Amerika'yı şekillendiren 20 fiyaskodan hayat dersleri
Çok İyi Şirket Nasıl Olunur
çok güzel anlatım gerçekten katılıyorum ve ekliyorum önemli olan şirket sahibi olmak değil önemli olan şirketin ...
Misafir tarafından gönderildi
Eskimolara Buz Satmanın Sırları!
harika bir yazı herkez okumalı okumayanlara anlatmalı
Misafir tarafından gönderildi
Arzuhan Doğan Yalçındağ,
"Bölgesel bir oyuncu olmayı hedefliyoruz"dedi
Haluk Dinçer, "Bir sonraki treni yakalayacağız" dedi
30 Güçlü İş İnsanı sıralaması nasıl şekillendi
C level yöneticilerin yeni profili 

Dergi içeriğini görmek için tıklayın...

En etkileyici tatil adresim
İş insanlarının en çok etkilendiği tatil yerleri ve bu kentlere d...

En sevdiğim kare
İş liderleri arasında fotoğrafa gönül veren çok sayıda isim var. ...

Torunlarla unutulmaz dakikalar
İş dünyasında “büyükbaba” ya da “dede” olma şansını yakalayan işa...
Girişimcilere özel davet
Devamı için Tıklayın
"İnşaat 2023" Bursa'daydı
Devamı için Tıklayın
"Gelecek Bizde"'Manisa'da toplandı
Devamı için Tıklayın
CEO Club'da 2014 hedefleri konuşuldu
Devamı için Tıklayın
Capital500'de ödül gecesi
Devamı için Tıklayın
İnşaatta kalite zirvesi
Devamı için Tıklayın
Bulut Ödülleri sahiplerini buldu
Devamı için Tıklayın
Turizmin "en iyileri" ödüllendi
Devamı için Tıklayın
Bankacılar Zirvesi 2013
Devamı için Tıklayın
"Anadolu Markaları" ekimde Antep'teydi
Devamı için Tıklayın
"İnşaat 2023" Adana'daydı
Devamı için Tıklayın
Girişimci Üniversiteli Washington'a gidiyor
Devamı için Tıklayın
Başarılı kadın girişimciler seçildi
Devamı için Tıklayın
17 milyar dolarlık sektör masaya yatırıldı
Devamı için Tıklayın
CEO'lardan müzik ziyafeti
Devamı için Tıklayın
Altyapı yatırımları CEO'ların merceğinde
Devamı için Tıklayın
Pazarlama yöneticilerine özel kulüp
Devamı için Tıklayın
Üniversiteli Girişimciye New York'a gitmek için son şans
Devamı için Tıklayın
Girişimcilere özel davet
Devamı için Tıklayın
Türkiye'nin en iyi işverenleri
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları Çanakkale'de
Devamı için Tıklayın
KOBİ'ler Ankara'da buluştu
Devamı için Tıklayın
Üretim merkezi olmak istiyor
Devamı için Tıklayın
Canlılık bekleniyor
Devamı için Tıklayın
Konsolidasyon öngörülüyor
Devamı için Tıklayın
İç satışta atak bekleniyor
Devamı için Tıklayın
Katma değerli ürünlerin payı artacak
Devamı için Tıklayın
İnşaat 2023'te ege konuşuldu
Devamı için Tıklayın
Girişimci Kulübü Hoffman'ı ağırladı
Devamı için Tıklayın
Ali Babacan CEO'larla buluştu
Devamı için Tıklayın
Capital Liderleri zirvede toplandı
Devamı için Tıklayın
Atlas'a Piri Reis'li 20. yıl kutlaması
Devamı için Tıklayın
Yılın İş İnsanları ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
Beğenilenlerin müthiş gecesi
Devamı için Tıklayın
Ceo Club "Başkanı" ağırladı
Devamı için Tıklayın
CEO Club'ta kadın farkı
Devamı için Tıklayın
Filo Yöneticileri ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
Girişimciye özel kulüp
Devamı için Tıklayın
Herkes 'zirve'de
Devamı için Tıklayın
Emlakta en iyiler ödüllendirildi
Devamı için Tıklayın
Anadolu'nun devleri ödüllerine kavuştu
Devamı için Tıklayın
İzmir'in gurur gecesi
Devamı için Tıklayın
Yönetim Kurullarının yarını
Devamı için Tıklayın
Cannes Lions 60 yaşında
Devamı için Tıklayın
Sanal VOB'ta ödül gecesi
Devamı için Tıklayın
"Girişimci Kulübü'nden" büyük davet
Devamı için Tıklayın
Avrupa'da Türkiye'yi temsil edecekler
Devamı için Tıklayın
En büyükler ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
Başarıya yolculuk
Devamı için Tıklayın
Küresel devler "Zirvede" buluştu
Devamı için Tıklayın
“Girişimci Kulübü” sizleri bekliyor
Devamı için Tıklayın
CEO Ajanda 2013
Devamı için Tıklayın
CEO Club bankacıları ağırladı
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları Malatya'ya konuk oldu
Devamı için Tıklayın
İnşaat 2023 Antalya'da başladı
Devamı için Tıklayın
Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2013 araştırması tanıtı
Devamı için Tıklayın
"Girişimci Kulübü"nden büyük davet
Devamı için Tıklayın
Aile şirketleri için kaçırılmayacak program
Devamı için Tıklayın
Üniversiteli girişimcilerin bundan sonra da yanındayız
Devamı için Tıklayın
İnovasyon zirvesi
Devamı için Tıklayın
En başarılı turizmciler
Devamı için Tıklayın
Reklam dünyası Cannes'da buluştu
Devamı için Tıklayın
Üniversiteli girişimciler New York için yarışacak
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları Yarışması heyecanı başladı
Devamı için Tıklayın
CEO'lardan müzik şöleni
Devamı için Tıklayın
CEO'ların golf tatili
Devamı için Tıklayın
Kadın girişimciler ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
CEO Club'ın son konuğu
Devamı için Tıklayın
En Beğenilenler ödüllerine kavuştu
Devamı için Tıklayın
TMME ödülleri sahiplerini buldu
Devamı için Tıklayın
Başarıya Yürüyenler'de son etap
Devamı için Tıklayın
Trump Towers Mall'a görkemli açılış
Devamı için Tıklayın
Ekonominin zirvesi Uludağ'da buluştu
Devamı için Tıklayın
En iyi filo yöneticileri ödüllendirildi
Devamı için Tıklayın
Sorumluluğa yeni bakış
Devamı için Tıklayın
Başarıya Yürüyenler devam ediyor
Devamı için Tıklayın
Anadolu'nun yıldızları
Devamı için Tıklayın
"İzmir'e yön verenler" ödüllerine kavuştu
Devamı için Tıklayın
Başarıya Yürüyenler yarışıyor
Devamı için Tıklayın
Genç Aslanlar için geri sayım başladı
Devamı için Tıklayın
Başarıya yürüyenler yarışması başlıyor!
Devamı için Tıklayın
En başarılı emlak yatırımları
Devamı için Tıklayın
Ekonominin geleceği masaya yatırıldı
Devamı için Tıklayın
CFO'lar dış kaynağı konuştu
Devamı için Tıklayın
Türkiye'nin en büyükleri ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
"Anadolu500" Ödülleri sahiplerini buldu
Devamı için Tıklayın
Girişimci gençler yarıştı
Devamı için Tıklayın
Trabzon'da "Biz bize sohbetler"
Devamı için Tıklayın
Kadın liderler ekonomiyi değerlendirdi
Devamı için Tıklayın
VOB şampiyonları ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
CEO club perakende devlerini ağırladı
Devamı için Tıklayın
Girişimcilik haftası çıtayı yükseltti
Devamı için Tıklayın
Yarının yönetim kurulu üyeleri için workshop
Devamı için Tıklayın
Sürdürülebilir şehir yolculuğu
Devamı için Tıklayın
İzmir'e yatırım sözü
Devamı için Tıklayın
Biz bize sohbetler Eskişehir'de gerçekleşti
Devamı için Tıklayın
Yarışma sanal VOB piyasası gerçek
Devamı için Tıklayın
Bu kez üniversiteli girişimciler yarışıyor
Devamı için Tıklayın
CEO'lar sahnede
Devamı için Tıklayın
En başarılı turizmciler ödüllendirildi
Devamı için Tıklayın
CEO'lar buluştu
Devamı için Tıklayın
Tenis dünyasının gözü İstanbul'da
Devamı için Tıklayın
CEO'lar "Yeni normalde rekabeti"konuştu
Devamı için Tıklayın
Emlak Oscar'ı geliyor
Devamı için Tıklayın
Anadolu'nun en etkili iş insanları
Devamı için Tıklayın
Kobi'ler Antalya'da Ergun Özen'i ağırladı
Devamı için Tıklayın
En Beğenilenler ödüllerine kavuştu
Devamı için Tıklayın
"Yılın İş İnsanları"nın Ödül gecesi
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları’nda 5. Durak Konya oldu
Devamı için Tıklayın
Global kobi Bursa’da toplandı
Devamı için Tıklayın
Hugo Boss'un CEO'sunu perakendeciler ağırladı
Devamı için Tıklayın
Anadolu'da marka yarışı başladı
Devamı için Tıklayın
Antep gelecek için toplandı
Devamı için Tıklayın
Başarıya Yürüyenler'de karar anı
Devamı için Tıklayın
CEO Club gelecek 10 yılı tartıştı
Devamı için Tıklayın
Anadolu Markaları yarışıyor
Devamı için Tıklayın
Büyük yarışta finale doğru
Devamı için Tıklayın
Capital 500'ün ödül gecesi
Devamı için Tıklayın
Anadolu 500'ün en büyükleri ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
En etkili 50 iş insanı aranıyor
Devamı için Tıklayın
Chip en iyileri ödüllendirdi
Devamı için Tıklayın
Anadolu markaraları yarışması başladı
Devamı için Tıklayın
Başarıya yürüyenler yarışıyor
Devamı için Tıklayın
Capital dev CEO'ları ağırladı
Devamı için Tıklayın
Başarıya yürüyenler başlıyor
Devamı için Tıklayın
'Ceo club'da enerji konuşuldu
Devamı için Tıklayın
Mango'nun yaratıcısından Ceo'lara tavsiyeler
Devamı için Tıklayın
Global kobi Gaziantep'teydi
Devamı için Tıklayın
CEO'lar Godiva'nın öyküsünü dinledi
Devamı için Tıklayın
İş dünyası sinemada buluştu
Devamı için Tıklayın
CEO'lar 'fazla mesai'ye kaldı
Devamı için Tıklayın
Perakendenin liderleri buluştu
Devamı için Tıklayın
Asım Kocabıyık'tan CEO'lara yönetim dersi.
Devamı için Tıklayın
KOBİ'lerin e-dönüşümü Adana'dan başlıyor!
Devamı için Tıklayın
Sanal VOB'da ödül töreni
Devamı için Tıklayın
CEO CLUB ÜYELERİ BAKANLA BULUŞTU
Devamı için Tıklayın
En başarılı “gençler” ödüllendirildi
Devamı için Tıklayın
“Yılın iş insanları” ödüllerini aldı
Devamı için Tıklayın
100. YIL HESAPLARI
Devamı için Tıklayın
GELECEĞİNİ EDUCATURK’LE KAZAN
Devamı için Tıklayın
YATINIZ İÇİN DE YER VAR
Devamı için Tıklayın
ROCK’N DARK YOLA ÇIKTI
Devamı için Tıklayın
GLOBAL KOBİ ERZiNCAN’DA TOPLANDI
Devamı için Tıklayın
ALİ TARAN’DAN, “VESTEL’İN ROBOTU ARÇELİK’İN ÇELİK’İNİ YENER” YORUMU!
Devamı için Tıklayın
Son dönemece girildi
Devamı için Tıklayın
Club'a davet
Devamı için Tıklayın
Global KOBİ Kayseri'nin nabzını tuttu
Devamı için Tıklayın
“Konut almak için en iyi dönemdeyiz”
Devamı için Tıklayın
Kriz nedeniyle yönünü yurtdışına çevirdi
Devamı için Tıklayın
Global KOBİ platformu Denizli'deydi
Devamı için Tıklayın
İzmir buluşması umut verdi
Devamı için Tıklayın
Bizden haberdar olmak için.

E-posta adresiniz


Tam zamanında gelişme
Yeni bir işletmecilik yaklaşımı sayesinde Siemens'in gaz türbini uzmanları artık teslimat sürelerini ve üretim maliyetlerini düşürebiliyor.

Verimliliği ve kârlılığı nasıl artırmalı?
Kömür ve gaz ile çalışan enerji santrallerini modernleştirmenin getirileri arasında ilk akla gelenler arasında artan üretim, azalan salımlar...

Denge mi, kesinti mi?
Siemens'in yeni otomatik yük azaltma sistemi, enerji santrali arızalarında olası herhangi bir dengesizliği engellemek için ışık hızında devreye girebiliyor.